Election night

At the press conference, which began in the second half of the night, the CEC chairman Lidia Yermoshina said the election results to 99 of 110 aurugav.
Middle of the elected deputies or 1 representative of the opposition is not.
If Yarmoshina asked why, in her eyes, one of the opposition candidates did not become deputy she replied as follows:
"We can not say that our citizens were highly praised the authorities, can not say that about them they say that they are either in chocolate or zefiry, but even more of our citizens are afraid of sudden movements. They are afraid of losing what they have. Specifically this, apparently, you can explain that voting results were not in favor of the opposition. "
As for the other 11 counties, then Ms. Yarmoshyna said that neither she nor the CEC secretary Nikolai Lozovik vorachivatsya the CEC will not be, because the final results of the voting will be announced as the 10th Anita.
Preliminary results of the elections to 99 of 110 districts

Number neighborhood favorite Losers
1 Oleg Velichko Anatoly Lewkowicz, BSDPG
5 Anatoly Vankovich Nicholas Chernous, UCP
6 Svetlana Pishchik  
9 Eugene Kazimirchik Yuri Hubarevich, BPF
10 Vladimir. Zdanowicz Vladimir Kazeko, BPF
11 Leonid Kovalevitch  
12 Alexander Zozulya Alexander Fur
14 Zinaida Mandrovskaya Eugene Pepper, PKB
15 Konstantin Szewczyk  
16 Nina Kulsha  
18 Viktor Ovchinnikov Irynna Yaskevich
19 Sergei Semashko  
20 Aleksandrov Losyakin Alexander Vinogradov, PKB
21 Vasily Bajkov Avtukhov, BPF
22 Vladimir Andreychenko Jaroslav Bernikovich, BPF
23 Anthimos Mihalevitch  
24 Vladimir Skovorodko Victor Shulga, UCP
25 Inna Antonova  
26 Vladimir Zherelo Vladimir Yurzhitsa UCP
27 Vladimir Adashkevich Anna Levchenkova, BPF
28 Peter Yukzhyk Albert Markov, BSDP (D)
29 Edward Kazurov  
30 Alexander Popkov Sergei Wozniak, PKB
31 Alexander Chykilev Viktor Khomich, PKB
32 Alexander Belyaev Vladimir Sekerka, PKB
33 Alexander Shevko  
37 Vladimir Mayorov  
38 Vladimir kruzhanoy  
39 Misha Light Brown Misha Selivonets, PKB
40 Vladimir Bataan Valery Rybchenko, PKB
41 Raisa Tihanskaya Viktor Nazarenko, PKB
42 Eugene Artyushenko Leonid Orlov, UCP
43 Sergei Kanoplich Vladimir Gavrylenko, UCP
44 Alla Isachenko  
46 Valentin Kovalev Sergei Dayneko, PKB
48 Leonid Elyashevich  
49 Antoņenko Vadim Saranchukou, BPF, Alexander Vasilyev, the last political prisoner
50 Sergei Maskevich Sergei Antusevich, BPF
51 Marina Remsha Yaroslav Romanchuk, UCP
52 Nicholas Gorbachenok Victor Padchynenkau, UCP
53 Valentin Lusin  
54 Tamara Kleban  
55 Misha Horde Yanina Guzovskoy, PKB
56 Vasily Stsyapura  
57 Philip Bogush  
58 Mieczyslaw Kostyuk Ivan Sheha, BPF
59 Tatiana Golubeva  
60 Maria Biryukova  
61 Vladimir Petrovich  
62 Viktor Guminsky Vitkar Gorbachev, UCP
63 Vasily Gur’yanov  
64 Igor Spilchanka  
65 Oleg Kot Tatyana Vanina
67 Gennady Demchyk  
69 Vasily Barbel Artem Agafonov, UCP
70 Nicholas Zhgoon Alexander Shumkevich, UCP
71 Vladimir Sinjakov  
72 Lena Novichev  
73 Lena Dzikavitski Sergei Soldatenko BSPD (D)
74 Inessa Kleschuk Anatoly Jurevich BSPD (D)
75 Eugene Obolensky Alexander Tsatsura, UCP
76 Lena Lavrukevich  
77 Ivan Bogatka Valery Frolov, BSPD (D)
78 Lena Shamal Vladimir Semashko UCP Alenga Mchdvedeva, BSPD (D)
79 Vladimir Karpyak Anna Gotovets, UCP
80 Anatoly Glaz Alexander Chigir
81 Tatiana Osmolovskaya Andrew Jurkov
83 Tamara Belkin Sergei Uneven
84 Vladimir Vasilenko  
85 Alexander Yushkevich Yuri Lenkin, PKB
86 Tatiana Isachenko  
87 Evgeny Melnikov  
88 Alexander Rozganav  
89 Sergei Kryzhevich Taisa Kabanchuk
90 Valery Ivanov Gregory Kostiusev, BPF
91 Galina Yurgelevich Alexander Bukhvostau
92 Alyaksanadar Vysotsky Alexei Yanukeivch, BPF
93 Anatoly Pavlovich  
94 Gennady Davydko Vladimir Navasyad
95 Valentina Leonenko  
96 Sergei Goman  
97 Alexei Kozlov  
98 Victor Tolkachov  
99 Svetlana Shilov  
100 Igor Karpenko Valentine Svyatskaya
102 Valentine Lukashenok Olga Kozulin
103 Svetlana Sukhovey Vladimir Nistuk
104 Valentine Zhuravska Igor Rinkevich, BSPD (D)
106 Galina Polyanskaya Sergei Kalyakin, PKB
109 Ignacy Misuragin Mikhalevich
110 Tamara Shcharabatsevich Lyudmila Hraznova

list as at 2:00 on September 29
• On September 29, at 9 am and is scheduled press conference by representatives United Democratic forces
• A 10th morning to announce preliminary results of the elections, the CEC Chairman Lydia Yermoshina
• A 13th will be a press conference by domestic observers
• A 15-hour press conference is expected OSCE observer mission

Tags: election, vote

Like this post? Please share to your friends: